دانلود فایل صوتی حقوق - نو آوری های قانون جدید مجازات اسلامی از زبان بهمن کشاورز

امروز:


کشاورز تشریح کرد:

نو آوری های قانون جدید مجازات اسلامی


به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، قانون مجازات اسلامی ایران مهمترین مجموعه قوانین کیفری در جمهوری اسلامی ایران است و بررسی و موشکافی تغییرات قانونی با این اهمیت ضروری است چون ممکن است عملی که تا به حال جرم محسوب نمی‌شده است از زمان لازم‌الاجرا شدن این قانون جرم باشد.
قانون جدید مجازات اسلامی دارای نوآوری‌های متعددی است که گفت و گویی تفصیلی در خصوص تغییرات این قانون با " بهمن کشاورز " رییس سابق اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران ترتیب داده شده که ماحصل آن را در زیر می خوانید:

چه ضرورتی تدوین و تصویب قانون مجازات اسلامی را ایجاب کرد؟
اولین قانون مجازات اسلامی که در سال 1360 تصویب شد به لحاظ این که هنوز بحث آمیختگی حقوق مدون با فقه جا نیفتاده بود دارای اشکالات زیادی بود. در سال 1370 قانونگذار سعی کرد با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید این اشکالات را یر طرف نماید. با این حال متن این قانون کماکان ترجمه ای از متون فقهی بود که سعی داشت که با ضوابط قوانین موضوعه به نوعی منطبق شوند و درعین حال نظم حاکم بر این قانون نیز در متن های فقهی وجود داشت و دارد. قانون جدید سعی کرده قانون مجازات را در قالبی که مناسب این موضوع است بریزد و ناگفته نماند هر 3 این قوانین آزمایشی و موقتی هستند و مدت آزمایشی قانون اخیر5 سال است.
بنابراین انگیزه تدوین این قانون منظم کردن ضوابط و درعین حال پیش بینی بعضی مواردی بوده که قانونگذار آن را ضروری تشخیص داده است.

آیا در قانون مجازات اسلامی جدید نو آوری هایی وجود دارد؟
بله، در قانون مجازات جدید به مفاهیم جدیدی برمی خوریم که در دو متن پیشین وجود نداشت مانند تعویق صدور حکم، نظام نیمه آزادی، مجازات های جایگزین حبس و مجازات سر دستگی گروه مجرمانه سازمان یافته

آیا قانونگذار به هدف خود که رفع اشکالات قانون مصوب 1370 بوده نزدیک شده است؟
بله، مثلا ادله اثبات در امور کیفری که در قانون پیشین در مواد مختلف مربوط به هر جرم پراکنده بود در یک جا جمع شد و ضوابط مربوط به آنها به طور مدون و منظم بیان شده است و بخش پنجم این قانون به این موضوع اختصاص یافته که مشتمل است بر مواد عمومی اقرار، شهادت، سوگند علم قاضی . ضمنا موارد سقوط مجازات نیز در فصل یازدهم بخش دوم این قانون به طور منظم آمده است که توبه مجرم و اعمال " قاعده درا " در این قسمت به این شکل تازگی دارد.

به طور مشخص به مواردی که در قانون پیشین واجد اشکالا ت جدی بود و اینک مشکل حل شده است می توانید اشاره کنید؟
گمان می کنم به موارد آتی بتوان اشاره کرد: تخفیف مجازات که در قانون پیشین در مورد تعزیرات به نحوی بی ضابطه قابل اعمال بود و باعث می شد در موارد مشابه اعمال سلیقه قضایی و نتایج شگفت انگیزی به بار آورد منظبط شده و ضوابط خاصی بر آن حاکم گشته است و در این راستا مجازات های تعزیری نیز طبقه بندی شده و از نظر شدت به 8قسمت تقسیم گشته است .
شروع به جرم بالاخره تعریف شده و وضعیت قبلی که عملا شروع جرم بود منتفی و دیگر وجود ندارد. قابلیت تشدید مجازات در تعدد و تکرار جرم پیش بینی و تکلیف تخفیف مجازات در مورد جرایم متعدد یا تکرار جرم نیز تعیین شده است.
در خصوص اعمال مجازات های سالب حیات نسبت به افراد زیر 18 سال که همواره محل بحث و اشکال بوده ترتیبی دده شده که هر چند ایده آل نیست اما از وضع قبلی بهتر است. حالت مطلق جنون نیز به عنوان یکی از موانع مسئولیت کیفری با تعریفی دقیق تر مقید شده که البته در خور اظهار نظر کارشناسان امور روانی و عصبی است.

آیا قانون مجازات جدید فاقد نقص و ایراد و به دیگر سخن متنی کامل است؟
هیچ یک از ساخته های ذهن و دست بشر غیر معصوم و بی نقص نیست و این متن نیز مشمول همین قاعده کلی است . الفاظ و عبارات مبهم و فاقد تعریف دقیق در آن به وفور دیده می شود و البته این اشکالی است که در سایر متون قانونی و مواد قانون مجازات اسلامی در تعزیرات به فراوانی وجود دارد و این نقیصه باعث می شود تصمیم گیری در موارد مشابه از جانب قضات گوناگون کاملا متفاوت باشد و سرنوشت متهم به سلیقه قضایی افراد وابسته شود و همچنین در برخی موارد کل ماده نیز موجب ابهام است و رسیدن به معنای دقیق آن محتاج دقت و بررسی زیاد می باشد.
به هرحال هر مطلب مربوط به امور انسانی در معرض تغییر و در خور تکامل است اما این در شرایطی به نتیجه می رسد که مثلا در قانون مجازات از نظرات همه کسانی که به طورعملیاتی با قانون جزا سر و کار دارند استفاده شود و سپس نتیجه این کسب نظرها در اختیار سطوح ستادی و غیرعملیاتی قوه قضاییه قرار گیرد.
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic