دانلود فایل صوتی حقوق - هرچیزی که علم به ان حاصل نیست نهی شده

امروز:

تعریف تقلید : تقلید به معنای قلاده به گردن انداختن است . در اصطلاح فقه و اصول هم به همین معناست و وقتی می گویند عامی از مجتهد تقلید می کند یعنی گفتار او را همچون قلاده ای بر گردن خود می گذارد .

ایا تقلید از دیگری جایز است ؟ خلق را تقلیدشان بر باد داد و حتی در قران مورد ذم و نکوهش قرار گرفته انها که می گفتند ما به راه پدران خود می رویم .

هرچیزی که علم به ان حاصل نیست نهی شده.ایات شریف قران تقلید را نکوهش می کند و تحصیل علم را واجب می داند ناظر به اصول عقاید است نه به فروع احکام و مقایسه ایندو با هم قیاس مع الفارق است

ایا تقلید اعلم واجب است؟  مسئله اختلافی است و مشهور این است که تقلید اعلم واجب است به دلیل اینکه انچه از ادله تقلید وجوب تقلید مستفاد می شود وجوب تقلید اعلم است و با بودن اعلم دلیلی بر جواز تقلید از غیر او را نداریم و اصل عدم جواز تقلید از دیگری است تا خلاف ان به  ثبوت برسد.

ایا تقلید میت جایز است؟ مسئاله مورد اختلاف است مشهور فقهای امامیه برانند که حیات و زنده بودن برای مفتی و مرجع تقلید لازم است و نمی توان از مرده تقلید کرد .

دلیل عقیده مشهور این است که مسئله مورد شک و تردید است و اصل عدم است تا دلیلی برسد و دلایلی که برات اثبات جواز به انها استناد شده ضعیفند زیرا مهمترین دلیل جواز تقلید میت استصحاب جواز است بدین بیان که وقتی ان شخص زنده بود تقلید از او جایز بود اکنون که مرده است جواز انچه یقینا می دانستیم مورد تردید قرار گرفته این وضع محل جریان اصل استصحاب است.

وبسایت صوت حقوق  - نویسنده علیرضا باقری

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو